2nd day (Friday, 10 September 2010)
Marriott Courtyard Hotel

  09.00 – 12. 00             Professional Workshops

 Workshop A: Legal and procedural issues
Chair:  Mr. Kazimierz Czaplicki, Secretary of the CEC of Poland

Moderator: Mrs. Eszter Bodnár, Legal Expert, ACEEEO

Speakers:
Mr. Stanislav V. Vavilov, Vice President, CEC of Russian Federation (TBC)
Ms. Gineen M. Bresso, Commissioner, U.S. Election Assistance Commission
Ms. Ketevan Chachava, New Generation - New Initiative (NGNI), Georgia
Ms. Elena Markova, Vice Chairman, CEC of Bulgaria
Mrs. Lidia Yarmoshyna, Chairperson, CEC of the Republic of Belarus

 
Workshop B: Technical solutions

Chair: Mr. Csaba Tiberiu Kovacs, Secretary General, Permanent Electoral Authority of Romania

Moderator: Mr. Zoltán Kovács, IDOM 2000, Hungary

Speakers:
Ms. Ekaterine Siradze Delaunay, Executive Director, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
Mr. Aleksandar Novakoski, President, SEC of Macedonia
Mrs. Emilia Rytko, Secretary General, Foundation for Elections


Coffee served during the workshops

 12.00 - 13.30              Lunch in honour of the Georgian conference organizers
 
 13.30 – 14.45              Plenary Session IV. Voter lists related projects’ narratives
Chair: Mr. Richard Soudriette, President, Center for Diplomacy and Democracy, USA
 
15:00 – 15:30             Coffee break
 

15: 30 – 17: 15            Plenary session V. Workshop summaries, Conclusions and next steps

Chair: Mrs. Irena Hadziabdic, President, CEC of BiH
Speakers:
Mrs. Eszter Bodnár, Legal Expert, ACEEEO - Moderator of Workshop A
Mr. Zoltán Kovács, Expert, IDOM 2000, Hungary - Moderator of Workshop B
Practical Solutions: Mr. Paul deGregorio,  Everyone Counts - Using Modern Technology To Better Serve Your Voters
Mr. William (Bill) Sweeney, Representing the UNDEF, President/CEO IFES
Mr. Richard Soudriette, President, Center for Diplomacy and Democracy, USA
Mr. István Zsuffa, Chief Program Director, ACEEEO
Mr. Gyula Rádi, Project Director, ACEEEO

                                  

18:30               Meeting in the Hotel Lobby

                                   

19:00               Dinner and Cultural program in restaurant “Tsiskvili”